Особливості експорту рослинної продукції або що потрібно знати українському експортеру?
Особливості експорту рослинної продукції або що потрібно знати українському експортеру?
Експорт сільськогосподарської продукції залишається одним із основних напрямів зростання та підтримки економіки України. Проте існують певні фітосанітарні бар'єри, пов'язані з доступом до міжнародних ринків. Іншими словами, до рослинної продукції, що імпортується, країни світу висувають свої фітосанітарні вимоги, тому при плануванні експортних операцій рослин та продуктів їх переробки необхідно провести аналіз фітосанітарного законодавства країни-імпортера. Крім того, інколи фітосанітарні вимоги стають інструментом, яким уряди деяких країн захищають свої інтереси, всіляко обмежуючи доступ на внутрішній ринок сільгосптоварів з інших країн.
Наприклад, ринок Європейського Союзу, що є привабливим для України, як географічно, так і завдяки тому, що його населення має високу купівельну спроможність, характеризується досить численними вибірковими регуляторами, що застосовуються до країн третього світу. Фітосанітарне законодавство ЄС, а це насамперед Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2019/2072 від 28 листопада 2019 року, встановлює відповідні спеціальні вимоги або заборони щодо ввезення на територію ЄС рослин та продуктів рослинного походження. Особливо жорсткі фітосанітарні та маркетингові вимоги застосовуються до насіння і посадкового матеріалу.
Отже, експорт рослин та продуктів рослинного походження здійснюється лише при повному дотриманні фітосанітарних вимог країни-імпортера. Однією з фітосанітарних вимог, що потребує здійснення фітосанітарних заходів ще на етапі вирощування рослин – є офіційне встановлення відсутності регульованих шкідливих організмів в місцях їх вирощування або виробництва. Тобто, у разі, якщо фітосанітарними заходами країни-імпортера або міжнародними договорами України передбачено, що рослини або продукти рослинного походження повинні походити з місць виробництва або виробничих ділянок з офіційним статусом, вільних від певного шкідливого організму, мають бути застосовані офіційні фітосанітарні процедури, передбачені наказом Мінекономіки від 04 березня 2021 року №451.
Для офіційного встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, суб'єкту господарювання необхідно звернутись до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в даній області.
Таким чином, звертаємо вашу увагу, що дотримання фітосанітарних вимог країн-імпортерів є запорукою безперешкодного експорту сільськогосподарської продукції, вирощеної в Україні! Фітосанітарні вимоги країн світу розміщено на офіційному сайті Міжнародної конвенції про захист рослин (МКЗР).
Марія БАТЯЄВА – головний спеціаліст,
Наталія ІВАНИШ –головний спеціаліст
відділу фітосанітарних заходів на кордоні
Управління фітосанітарної безпеки – державні фітосанітарні інспектори