Небезпечний шкідник в саду - яблунева плодожерка та методи боротьби
Небезпечний шкідник в саду - яблунева плодожерка та методи боротьби
Яблунева плодожерка – найбільш відомий та поширений шкідник садів, які плодоносять. Уражені плодожеркою плоди не тільки втрачають свій товарний вигляд, але і обсипаються, ще не дозрівши. Також шкідник розносить на собі віруси і бактерії, сприяючи розвитку різних захворювань садових культур. Кожний метелик яблуневої плодожерки відкладає від 40 до 150 яєць. Вони відкладають їх на листочках, причому не роблять загальну кладку, розкидаючи по кілька на різних листках. За сприятливої температури 230C (понад 10 0 С) відбувається відродження гусениць І покоління, що зазвичай буває приблизно через 17 днів після цвітіння пізніх сортів яблуні. Після виходу гусениць з яєць, вони деякий час тримаються на поверхні плоду, потім вгризаються в м'якуш, заплітаючи вхідний отвір павутиною і недогризками. Гусениці прогризають звивистий хід, до насіннєвої камери, де живляться насінням. Після цього вони переходять у другий, а іноді й у третій плід.
При сильному ураженні 80-90% урожаю буде лежати у вас просто під яблунею, якщо не приймати ніяких заходів. Першу обробку краще робити хімічними інсектицидами дозволеними до використання в Україні, але головне правильно підібрати час обробки. В той момент коли вилуплюються гусениці зі своїх яєчок і ще не впровадилися в яблуко - ось це найефективніший період для обробки.
Від пошкодження плодових насаджень гусеницями яблуневої плодожерки захистять обприскування саду інсектицидами в приватному секторі, застосовуючи препарати дозволені для роздрібного продажу населенню: бомбардир, в.г. 0,7г на 10 л води, децис профі 25 , в.г. 1 г на 10 л води, каліпсо, кс 2 мл на 10 л води, рімон 10, к.е. 6 мл на 10 л води, танрек, рк 2,5 мл на 10 л води, цезар, к.е. 4-6 мл на 10 л води та інші.
Проводячи обробки проти яблуневої плодожерки ми одночасно боремося з іншими шкідниками саду в період його вегетації, такими як попелиці, листовійки, мінуючи молі та інші.
Метелики другого покоління яблуневої плодожерки з’являються в червні-липні. Літ їх розтягнутий та триває до осені. Гусениці з’являються, як правило в липні. Особливо шкодочинні гусениці другого покоління.
Якщо стоїть спекотна погода, а плодожерка літає усе літо та сильно пошкоджує плоди, проводять 4-5 обприскувань використовуючи по черзі різними інсектицидами, згідно з переліком дозволених до використання в Україні.
Марія БАТЯЄВА – головний спеціаліст,
Наталія ІВАНИШ – головний спеціаліст
відділу фітосанітарних заходів на кордоні
Управління фітосанітарної безпеки – державні фітосанітарні інспектори.