РАК КАРТОПЛІ - ПОТЕНЦІЙНА ЗАГРОЗА!

Дата: 29.07.2021 18:28

РАК КАРТОПЛІ - ПОТЕНЦІЙНА ЗАГРОЗА!

Про найбільш небезпечну хворобу для «другого хліба» – рак картоплі, яка викликана грибком Synchytrium endobioticum Pers

Картопля - одна з найпопулярніших сільськогосподарських культур, яка багата вуглеводами, що і є сприятливим середовищем для розвитку цієї хвороби.

Однак варто попередити, що це захворювання дуже заразне і підступне. При його занесенні, гриб швидко накопичується в ґрунті і через 2-3 роки вражає більшість рослин картоплі. Втрати врожаю при цьому можуть досягати від 10 до 60%. В землі збудник раку картоплі залишається небезпечним до 30 років і, поки в цьому місці ростуть інші овочі, нічим себе не проявляє.   Труднощі його викорінення і надзвичайна пристосовність гриба до місцевих умов роблять його потенційно небезпечним, що може призвести до повної втрати врожаю. Розпізнати рак картоплі досить просто, оскільки хвороба відбивається на бульбах. Вона проявляється у вигляді наростів, які можуть розростатися на всіх частинах рослини, за винятком коренів, і перевищувати розмір бульби, нагадуючи суцвіття цвітної капусти. На підземних частинах рослин молоді нарости мають біле забарвлення, в міру старіння вони стають коричневими, потім чорніють і загнивають.

Сильно уражені бульби картоплі до моменту збирання часто загнивають, перетворюються в буру слизову масу з неприємним запахом і розпадаються. В результаті в ґрунт потрапляють і накопичуються мільйони зимуючих форм гриба. З зараженими бульбами і прилиплими до їх поверхні частинками ґрунту хвороба може широко поширитися.Отже, основними і найбільш небезпечними шляхами занесення на територію нашого регіону раку картоплі є насіннєвий матеріал і зараження ґрунту.

Основними заходами захисту від хвороби є дотримання сівозміни, використання тільки сертифікованого садивного матеріалу, вирощування стійких сортів. Найбільш ефективним профілактичним заходом є своєчасне обстеження насіннєвої картоплі перед посадкою і обстеження протягом усього вегетаційного періоду. Проте, найкращий час для виявлення раку картоплі - період збирання врожаю.

Фітосанітарні  заходи:

• забороняється ввезення насіннєвого матеріалу картоплі із заражених районів країни, де зареєстровано рак картоплі;
  • при ввезенні імпортних партій картоплі проводиться інспектування;
  • для вчасного виявлення хвороби проводяться обстеження насаджень картоплі з обов'язковим відбором зразків грунту.

Агротехнічні заходи:

• у зоні ураження раком картоплі знищуються уражені насадження за допомогою спалювання викопаних рослин та дезинфекцією інвентаря;
  • знезараження грунту, знищення рослинних решток та бур'янів, дотримання сівозміни, використання тільки сертифікованого садивного матеріалу, чистий пар  та глибока оранка.

Марія БАТЯЄВА головний спеціаліст, Наталія ІВАНИШ,

Любов ВУЧКАН, Вікторія ШПЕНИК, Олександр БАЛОГ

провідні спеціалісти відділу  фітосанітарних заходів на кордоні

Управління фітосанітарної безпеки