Обережно! Отруйна рослина – Борщівник Сосновського
Обережно! Отруйна рослина – Борщівник Сосновського
В період настання літнього відпочинку та оздоровлення дітей, хотілося б звернути увагу на небезпеку, яку несе в собі така отруйна рослина як борщівник Сосновського.
Борщівник Сосновського – отруйна багаторічна рослина, яка належить до групи рослин, серед яких зустрічаються і не отруйні, які використовуються як корм для худоби, а також при приготуванні страв та для виготовлення лікарських засобів.
Проте саме вид борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi) становить реальну загрозу для здоров'я, а часом і життя людини. Небезпека криється не лише в соці рослини, але і в його пилку, ароматі і навіть росі.
Росте дана рослина майже по всій території України — на луках, по берегах річок, вздовж доріг, в лісосмугах, борщівник Сосновського має токсичну дію на шкіру та часто його складно відрізнити від схожих представників суміжних видів.
Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки (фуранокумарини), при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в сокові активуються токсичні властивості, підвищуючи чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1—3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з'являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, що б могло попередити подальший контакт з рослиною, а через 1—2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.
Якщо відбувся контакт з рослиною то необхідно:
- промити шкіру під проточною водою. Для цього використайте мило та м'яку губку, щоб змити отруйний сік;
- якщо сік потрапив в очі чи рот, ретельно промийте ці ділянки впродовж 15-20 хвилин;
- уникайте сонячних променів 2-3 дні, захищайте шкіру від прямих сонячних променів за допомогою одягу та парасольки;
- якщо площа опіків велика, Ви відчуваєте нестерпний біль, підвищення температури – зверніться за медичною допомогою!
Боротьба з поширенням рослини:
• знищення рослин до появи насіння, бажано з викопуванням і спалюванням коренів (необхідно «квітку-шапку» скосити, намагаючись триматися якомога далі від рослини, одягнувши гумові рукавички);
• точково застосувати гербіциди загальної дії дозволені до використання в Україні.
Марія БАТЯЄВА головний спеціаліст, Наталія ІВАНИШ,
Любов ВУЧКАН, Вікторія ШПЕНИК, Олександр БАЛОГ
провідні спеціалісти відділу фітосанітарних заходів на кордоні
Управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродсоживслужби в Закарпатській області